hamburger icon
close icon
Pomyłka może Cię drogo kosztować.

article image

                Niezależnie od zapatrywań dotyczących skuteczności konwencjonalnej medycyny są sytuacje, gdy zmuszeni jesteśmy przyjmować leki lub suplementy diety. Nierzadko są to duże ilości lekarstw przyjmowane o różnych porach. Skuteczność działania farmaceutyków w znacznej mierze zależy od sposobu przyjmowania.

                 O jakiej porze przyjmować leki? Zależy to od specyfiki danego środka. Lekarze zapisują schematy dawkowania leków np. symbolami 0 – 0 – 1 . Jak odczytać taki zapis?

Liczba 0 wskazuje aby nie przyjmować leku, „1” - zażyć lek. Kolejność odpowiada porom dnia rano, południe wieczór. Przykładowo:  0 – 0 – <1 - lek zażyć tylko raz dziennie – wieczorem, Znaczek „<1” informuje o przyjęciu go przed kolacją dla odmiany znaczek 1>informuje, aby przyjąć po posiłku.

Zastosowanie się do zaleceń często bywa zadaniem trudnym, szczególnie, gdy musimy dawkować kilka różnych preparatów. Dostosowywanie się do ustalonych pór dnia bywa kłopotliwe dla zabieganych osób w sile wieku, osób nieco starszych, u których czasu jest nieco więcej ale zaczyna czasami zawodzić pamięć.            

Na pewno każdy z nas zapomniał o przyjęciu leku lub zastanawiał się, czy już lekarstwo przyjął? Błędy mogą okazać się kosztowne.

                Przyjmując dany lek warto zapytać farmaceutę co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku. Postarajmy się zadać to pytanie już w momencie zakupu lekarstw. W zależności od farmaceutyku postępujemy bowiem zupełnie inaczej. Niektóre leki należy przyjąć natychmiast, gdy zauważymy swój błąd, inne dopiero w kolejnym wskazanym w zaleceniach terminie. Są leki, które przyjmowane w niewłaściwych porach nie działają na nasz organizm np. leki na tarczycę czy przeciwcholesterolowe.

                Zadbajmy także o odpowiednia ilość płynu do popicia. Polecana jest woda o pokojowej temperaturze, dzięki temu nie zajdą niewłaściwe reakcje pomiędzy lekiem i płynem, a tabletka nie rozpuści się zbyt wcześnie pod wpływem np. temperatury.

                Warto zauważyć, że konsekwentne prowadzenie terapii lekowej to jedyny sposób, aby lekarz w perspektywie czasu mógł wskazać dla nas najmniejszą właściwą dawkę  terapeutyczną w wielu chorobach np. nadciśnieniu tętniczym.
               

Jak możemy sobie pomóc aby terapia była konsekwentna i bezbłędna?

                 Na pewno warto zaopatrzyć się w aptece w kasetki do dawkowania leków. Dzięki nim łatwiej nam będzie właściwie przyjmować leki. Kasetki dzienne posiadają przegródki na dwie, trzy lub cztery pory dnia.  Zabezpieczają one nie tylko przed pominięciem,  ale i przed podwójnym przyjęciem danego leku, gdyż pusta przegródka jednoznacznie informuje o fakcie zażycia farmaceutyku.                                                   

 

                Duży  komfort użytkowania zapewni nam kasetka tygodniowa - leki możemy posegregować raz w tygodniu. Dodatkowo niektóre modele kasetek tygodniowych składają się z zestawu kasetek dziennych, co umożliwia noszenie dobowego zapasu leków np. do pracy.

                W pojemnik tego typu warto też zaopatrzyć najbliższe nam osoby, szczególnie te w starszym wieku. Są niezbędne dla osób cierpiących na choroby związane z zaburzeniami pamięci prospektywnej. Zamiast zastanawiać się lub pytać: Kochanie zażyłaś, zażyłeś lekarstwa? możemy realnie pomóc sobie, mamie, wujkowi, mężowi porządkując ich leki na kolejny tydzień.

Dzięki temu prostemu rozwiązaniu możemy mieć wpływ na systematyczne i bezpieczne przyjmowanie farmaceutyków w naszych rodzinach.                                                                             


EL-COMP